28.9.2022/ Bratislava
Erika Sýkorová
Osveta Fitmama dala študentkám gymnázia nový pohľad na svoje telo
Na základe osobnej pozitívnej skúsenosti a po dlhšom rozhovore s mojou trénerkou Luckou som jej navrhla, či by nechcela prísť urobiť osvetu o správnom držaní tela a s tým súvisiacimi fyziologickými zmenami dievčatám – študentkám Gymnázia Ivana Horvátha v Bratislave, kde som učiteľkou. Zvažovali sme vekovú kategóriu dievčat, chceli sme podchytiť najmä skupinu na začiatku menarché, ale zároveň trochu zrelšiu, aby neboli pri rôznych témach (napr. pôrod, menštruácia, sexuálny život) v rozpakoch. Voľba padla na 17-18 ročné mladé dámy a pre začiatok v 2-och triedach gymnázia, na ktorom učím biológiu.
Lucia zdieľala dospievajúcim slečnám svoju osobnú skúsenosť
Počas klasickej 45 minútovej hodiny sa Lucia v úvode predstavila skupine dievčat, vysvetlila im cieľ hodiny – naučiť sa správne držanie tela v stoji, v leže a v sede. Zámerom bol aj pochopiť dôsledky ne/správneho držania tela napr. na fungovanie trávenia, menštruačného cyklu, bolestí chrbta, migrény… Dôležitým momentom bolo, že Lucka zdieľala aj svoju osobnú skúsenosť športovkyne, ktorá mala tiež nesprávne pohybové vzorce a s tým súvisiace zdravotné problémy – tie sa jej podarilo odstrániť až po úprave dýchania a práci s inými svalovými skupinami. To, že Lucka má 3 deti, najstaršia dcéra má 13 rokov, pričom mama a dcéra riešia spolu podobné problémy ako majú naše študentky, tiež výrazne prispelo k vytvoreniu príjemnej, dôvernej a žensky intímnej atmosféry.
Model kostry využila Lucka pri vysvetľovaní lordóz a kyfóz na chrbtici, ako aj na ukážku polohy bránice a svalov panvového dna, na kostre demonštrovala umiestnenie core systému (hlbokého stabilizačného systému svalov trupu). O zakriveniach chrbtice dievčatá už vedeli z hodín biológie, no mnohé netušili, čo je core systém svalov a ako s ním pracovať. A presne o tom je program Fitmama. Lucia nielenže objasnila súvislosti ochabnutia svalov panvového dna napr. s inkontinenciou a bolestivou menštruáciou, ale dokonale predviedla na sebe, ako zmena polohy panvy, hrudnej alebo krčnej chrtbice, vystrčenie hrudníka dopredu mení zakrivenia chrbtice a spôsobuje nerovnováhu.
Menštruácia nemusí bolieť
Po úvodnej časti prešli dievčatá k praktickému nácviku základnej polohy tela v stoji, vnímali postavenie palca, malíčka a päty na nohách ako oporných bodov, mieru napätia v kolenách, postavenie panvy v neutrálnej polohe, úpravu polohy rebier a pozíciu hlavy. Pre niektoré bol takýto postoj neprirodzený, pretože sme zvyknutí používať roky nesprávne stereotypy postoja, chôdze a pohybových vzorcov. Lucka priebežne kontrolovala postoj dievčat a niektorým išla osobne pomôcť dostať sa do žiadanej pozície. Jedna študentka vnímala dlhšie státie ako nepríjemné až bolestivé v oblasti krížov, Lucka jej pomohla pri zmene postoja a po zaujatí správnej polohy panvy bolesti ustali.
V ďalšej časti hodiny si dievčatá ľahli na karimatky s pokrčenými kolenami a počas Luckiných inštrukcií vnímali panvové dno za pomoci dýchania a správnej opory o podložku. Túto polohu Lucka veľmi odporúča pri úľave od menštruačných bolestí a dievčatám asi najviac utkvela v pamäti veta: MENŠTRUÁCIA NEMUSÍ BOLIEŤ, pôrod nemusí bolieť, ak máme správne držanie tela a zapájame core systém.
Počas následného nácviku sedenia (opora na sedacích kostiach so zapojením stredného sedacieho svalu), nohy nie sú prekrížené, hlava nie je predsunutá (ako napr.pri práci s mobilom, monitorom…) Lucka opäť upravovala pozície dievčat a pomáhala im nájsť správne držanie tela aj v sede. Toto je nesmierne dôležité dodržiavať, keďže v škole žiaci presedia väčšinu času (teda niekoľko hodín denne).
Záver patril diskusii najmä o antikoncepcii a pôrodoch
V závere dala Lucka priestor na otázky, postrehy, spätnú väzbu. Niektoré študentky zaujímal názor Lucky ako mamy, či by odporúčala svojej dcére užívanie hormonálnej antikoncepcie z dôvodu bolestivej menštruácie (častá prax gynekológov). Úplne sa stotožňujem s Luckinou odpoveďou (aj na základe osobnej skúsenosti), že je reálne odstrániť bolestivý priebeh menštruácie alebo nepríjemnosti predmenštruačného syndrómu (PMS- boľavé kríže, nafúknuté bruško, kŕče…) správnym zapojením svalov core do dýchania, správnymi pohybovými návykmi bez nutnosti neprirodzeného zasahovania do hormonálneho systému farmakologickými preparátmi. Takisto Lucka dala dievčatám nádej, že ani pôrod nemusí byť traumatickým a bolestivým zážitkom vďaka správnej príprave, dýchaniu a uvoľneniu svalov panvového dna, ale že môže byť naopak prekrásnym zážitkom.
Lucka ešte na konci hodiny ponúkla možnosť využiť skupinové cvičenie v X-Bionic Sphere v Šamoríne, kde by sa dievčatá mohli lepšie naučiť pracovať s core systémom, prípadne aj individuálnu konzultáciu na Skenar klinike v Bratislave (medzi dievčatami bola aj slečna po operácii chrbtice z dôvodu ťažkej skoliózy a tú veľmi zaujali možnosti úpravy polohy panvy prirodzenou metódou).
Keď som sa po hodine a na ďalší deň po tejto akcii pýtala dievčat na ich názor, mnohé vraveli, že doteraz s nimi nepracoval nikto takýmto spôsobom. Ocenili možnosť navnímať si vlastné držanie tela a následnú odporúčanú zmenu, uvedomili si, že lieky proti bolesti alebo hormóny nie sú jediným riešením bolestivej menštruácie. Veľmi sa im páčilo, ako dokonale ovláda Lucka svoje telo a vie na ňom presne ukázať ne/správne pohybové vzorce. Niektoré dievčatá dokonca skúšali aj doma správne dýchanie a postoj, chôdzu so zapojením panvy a niektoré zvažujú individuálnu konzultáciu, či skupinové cvičenie. Všetky študentky (spolu so mnou) sa však zhodli na jednom: Osveta Fitmama bola pre nich veľmi prínosná a radi by s Luckou absolvovali aj ďalšie podobné aktivity, napr. na tému prirodzeného pôrodu.
Lucke patrí úprimné poďakovanie za to, že sa rozhodla venovať svoj čas a know-how našim študentkám a obe nás hreje presvedčenie, že práve takéto akcie dokážu mať transformačný efekt a prispievajú k zlepšeniu zdravia a kvality života mladých ľudí.
Erika
.Úsmevy na záver 🙂 🙂 . Na zábere (vľavo) je Lucia Mensák „Fitmama“ s Erikou Sýkorovou (vpravo).
.
.
Spoj sa s Fitmamou!
Ak máš na trénerku konkrétne otázky, prípadne si chceš dohodnúť osobnú (aj online) konzultáciu jednoducho ju kontaktuj. Zároveň sa staň fanúšikom stránok Fitmamaclub na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Tel: 0902 101 754
E-mail: info@fitmamaclub.sk
Fitness trénerka so zameraním na pohybové návyky, Pohybová koučka so zacielením na pohybový potenciál, Pohybová terapeutka s osteopatickým prístupom, Inštruktorka skupinových cvičení, Špecialistka na cyklické telo ženy, Sprievodkyňa prípravou tela na pôrod a popôrodnou rehabilitáciou, Mentorka rozvoja pohybovej inteligencie detí a dospelých, Autorka FITMAMA – harmony physio program(u), Zakladateľka Fitmamaclub(u), 3 x mama
„Cvičím, aby som si užívala život a život využívam na cvičenie“