8.3.2021 /
Fitmama Lucia
Sedem tipov ako cvičiť aj počas bežného dňa
Odkedy som sa stala mamou, tak času sama na seba mám popri troch deťoch čoraz menej. Každá voľná chvíľa je skôr vzácnosťou ako samozrejmosťou a práve preto som sa naučila skĺbiť viac činností dokopy. V tomto sme my ženy jedinečné, že to dokážeme.
Ako pohybový terapeut a tréner pracujem prevažne so ženami, ktoré sú už tiež v role mamičky a môžem spokojne skonštatovať asi za všetky mamky, že deň má príliš málo hodín, aby sme stihli všetko, čo by sme stihnúť chceli. A tak sa často stáva, že seba ako ženu dávame popri uspokojení potrieb našich zlatíčok, manželov, priateľov, domácnosti, okolia na posledné miesto.
V období tehotenstva väčšina mamičiek, s ktorými sa stretávam, rieši výbavu, pripravuje izbu, najlepšiu pôrodnicu či doktora a zabúda sa akosi na to, že práve toto obdobie je ako stvorené na venovanie sa s láskou sebe a svojím potrebám. Pripraviť aj svoje telo na dôležitý deň D a užívať si obdobie sama so sebou, lebo po pôrode už bude odrazu všetko inak .
Práve starostlivosť o seba a svoje telo v tomto období je prevenciou pred nepríjemnými problémami po pôrode. Ako sa hovorí : „Dnes si tvoríme, zajtrajšok“
Po pôrode sa zasa všetko začína točiť okolo bábätka, ktoré sa stáva pre nás stredobodom vesmíru. Príroda to zariadila unikátne a ten malý človiečik je naozaj plne odkázaný na našu starostlivosť a lásku. Zabúdame však na to, že aj mamička si prešla náročným procesom a jej telo taktiež potrebuje lásku, starostlivosť a čas na regeneráciu. Popôrodná rehabilitácia je u nás stále neznámy pojem, a pritom správnou starostlivosťou o naše telo po pôrode a v období rekonvalescencie (čo je zhruba 9 mesiacov po pôrode), by sme predišli alebo eliminovali nielen kozmetické vady, ktoré nám vadia ako prevísajúce bruško, strie, ale aj tie zdravotné, ktoré nám vedia skomplikovať život, ak túto rehabilitačnú fázu odignorujeme. Najčastejšie sú to moderná diastáza, inkontinencia, bolesti chrbtice, prelaps panvového dna, nedostatočná starostlivosť o jazvu po CR a ďalšie k tomu pridružené problémy.
Dôležitá informácia pre mamičky, ktorým to po pôrode „ušlo“: Nikdy nie je neskoro, ani po 20 tich rokoch!!! Taktiež platí, že čím skôr , tým lepšie.
Počas svojej trénerskej praxe som pochopila, že viac ako to či si pôjdeš 2 x týždenne zabehať alebo vypotiť sa na zumbu či do fitka, nás ovplyvňujú pohyby, ktoré robíme počas bežného dňa. V kurzoch Fitmama sa preto venujeme okrem aktivácie brušných svalov po pôrode aj zmene pohybových návykov, vďaka čomu môže byť náš celý bežný deň jeden aktívny tréning.
Tu je zopár tipov od Fitmamy:
Umývanie zubov
Túto aktivitu robí väčšina ľudí minimálne 2x denne. Prečo si z toho nespraviť rituál? Okrem toho, že zaujmem napriamený postoj, môžem si ešte aj prehodiť zubnú kefku do druhej ruky a potrénujem popri tom ešte aj pravú a ľavú mozgovú hemisféru.
Líčenie
Každá žena má už svoje zaužívané ranné rituály či už to bude 15 minútový kompletný make up, alebo iba krém, či mascara, môžeme sa aj tu pozrieť na svoj postoj pred zrkadlom.
Umývanie vlasov alebo sprchovanie dieťatka
Hlavne po pôrode dá táto aktivita poriadne zabrať. Obzvlášť ak ide o dlhé vlasy ako sú tie moje. Počas obdobia šestonedelia môžeme trošku oslabeným brušným svalom pomôcť obviazaním pevnou šatkou okolo brucha. Naozaj ale iba pri náročných úkonoch, ktoré naše bruško po pôrode nezvláda a iba počas obdobia šestonedelia , naše svaly sa totiž potrebujú zregenerovať a prevziať svoju zodpovednosť v posturálnej a ochrannej funkcii.
Sedenie pri stolovaní alebo pri práci
Keď budete pozorovať detičky, ktoré sa práve učia stolovať, určite vám neunikne skutočnosť, že deti, sú pri jedle krásne napriamené a ani ich nenapadne, aby ťahali ústa dole k lyžičke, až kým neuvidia jesť nás dospelých pomaly s hlavou v tanieri. Tu nastáva zlomový moment – zdravý pohybový návyk alebo čisté dieťa .
Mobilovanie
My doma túto polohu voláme „Dino“ ako dinosaurus. Ako tak pozerám na foto, istá podoba tam je :). Vedeli ste, že každých 15 stupňov úklonu hlavy smerom dopredu dávame krčnej chrbtici záťaž 5 kg a pri polohe, ktorá je v dnešnej mobilovej dobe známa veľa ľudom? Krk si takto preťažujeme o celých 27 kg. Takže nebuď Dino a šetri svoj krk!!!
Zber hračiek alebo hocičoho po domácnosti
Už ste si to spočítali koľkokrát do dňa sa taká mama troch detí doma ohne, aby niečo zdvihla z podlahy? Ani ja nie. Možno to niekedy pre srandu urobím. Ak už tento pohyb vykonávam, tak je vždy lepšie pri tom využiť sedacie svalstvo, ktoré je práve na tento pohyb stvorené a určite sa stáva každým drepom pevnejšie. No úprimne maminy, ktorá z nás netúži po peknom zadku? Tak prečo si trápiť chrbticu a kolená, keď môžem spojiť príjemné s užitočným.
Len tak sa hrám
Hlavne pri menších detičkách sa stáva podlaha nášho domova často obsedávaná, hlavne ak nám záleží na správnom vývine našich ratolestí, strávime na nej sedením veľa času. Tak prečo si nedopriať sed s aktívnou rukou, pri ktorom sa automaticky zapína aj vzpriamovací systém nášho tela?!
Ešte stále máš výhovorky, že na cvičenie nie je čas?
Osobne mi trvalo asi 10 rokov materstva, kým som pochopila, že iba spokojná mama môže vyživovať naplno svoje deti, rodinu, domácnosť a následne aj okolie. A na to, aby bola žena spokojná , potrebuje výživu a starostlivosť venovať v prvom rade sebe.
Znie to možno pre niekoho trošku sebecky, ale verte, že tu trochu našej sebeckosti, si užijú následne aj naši najbližší.
Ak si čerstvo po pôrode alebo aj roky po a cítiš, že sa zrejme niečo v popôrodnom období zanedbalo ( diastáza, inkontinencia, bolesti chrbtice, vyvalené spodné bruško, nafukovanie, prelaps panvového dna), alebo si v radostnom očakávaní, bude mi potešením ťa sprevádzať zdravým funkčným pohybom a cvičením.
Lucia
♥ ♥ ♥
Spoj sa s Fitmamou!
Ak máš na Fitmamu Luciu konkrétne otázky, prípadne si chceš dohodnúť osobnú (aj online) konzultáciu jednoducho ju kontaktuj. Zároveň sa staň fanúšikom stránok Fitmama Lucia na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Tel: 0902 101 754
E-mail: info@fitmamaclub.sk
Fitness trénerka so zameraním na pohybové návyky, Pohybová koučka so zacielením na pohybový potenciál, Pohybová terapeutka s osteopatickým prístupom, Inštruktorka skupinových cvičení, Špecialistka na cyklické telo ženy, Sprievodkyňa prípravou tela na pôrod a popôrodnou rehabilitáciou, Mentorka rozvoja pohybovej inteligencie detí a dospelých, Autorka FITMAMA – harmony physio program(u), Zakladateľka Fitmamaclub(u), 3 x mama
„Cvičím, aby som si užívala život a život využívam na cvičenie“